Affiliate Marketing Nedir ?              İnternetten para kazanmayı kafaya koyanların hepsi aramalarında affiliate kelimesi ile karşılaşmıştır Şimdi ‘affiliate nedir ?‘ , ‘ affiliate pazarlama nedir ? ‘ yada ‘affiliate marketing nedir ?’ sorularına cevap verelim.

Affiliate Marketing Nedir ?


      Affiliate Marketing’in Türkçesi “satış ortaklığı”dır. Affiliate Marketing günümüz pazarlamasının internete ki şeklidir.

   Ürün sahipleri , ürünlerine pazarlayan pazarlamacılara ( Affiliatelere ) aksiyon başı ücret öder. Bu aksiyon bazen bir ürün satmak bazen basit bir form doldurmaktır. Affiliate’ler ürünün hedef kitlesini belirledikten sonra tercih ettiği pazarlama yöntemlerini kullanır ve müşteriye ulaşır.
Affiliate de;

  1. İşlerin %99′u internet üzerinden gerçekleşir
  2. Diğer pazarlama yöntemlerine göre Sıfır Risk ile çalışılır.
  3. Müşteriye ulaşmak oldukça kolay ve ucuzdur ( çoğu zaman ücretsiz)
Affiliate Marketing Döngüsü ?
Ürün Araştırması / Anahtar Kelime Analizi
1- Affiliate internet üzerinde araştırmaları sonucunda bulduğu ve niche  olduğuna inandığı ürünün kendine özel affiliate linkini alır.
Kampanya Oluşturmak / Trafik Çekmek
2-Kendi planlarına sadık kalarak hedef kitleye ulaşır ,ürünü tanıtır ve ürünün sitesine yönlendirir
Müşterinin İlgisini Çekmek / İkna Etmek
3-Müşteri anlatılan ürünü inceledikten sonra memnun kalırsa %75 ihtimalle satın alır eğer ikna olmazsa araştırmaya devam eder.
Satın Alma İşlemi / Ödeme İşlemi
4-Satın aldığını var sayıyorum : Satın aldıktan sonra affiliate ve ürün sahibinin önceden belirlediği komisyon oranları ( Genelde %50 ile %75 arasındadır ) üzerinden gelir dağıtılır. Aracı firma ise ( genelde ) ürün sahibinden ufak bir kesinti uygulayarak kendine düşen payı alır ve döngü sonlanır.0 yorum :

Yorum Gönder

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı